udalosti

Ekologické čištění odpadů

Ucpal se vám odpad, zvon nepomáhá a vy nechcete...

Originální a kvalitní zahradní nábytek nemusí stát majlant

Také jste se setkali s názorem, že nábytek, stejně jako...

Využijte kvalitní sádrokartonářské práce, a to u novostaveb i rekonstrukcí

Již mnoho let se těší oblibě sádrokarton a z něj...

Kouzlo a pohodlí ratanového nábytku

Se svou přírodní elegancí získává nábytek z ratanu stále větší...

Základní kámen pro bezpečnost domova je pojištění

Ochrana našeho domova před nepředvídatelnými událostmi je klíčovým faktorem...

Ekologické čištění odpadů

Ucpal se vám odpad, zvon nepomáhá a vy nechcete použít chemii, protože se chováte zodpovědně a nechcete znečišťovat přírodu? Jak tedy na opravdu ekologické čištění odpadů? Řešení je možné trochu jiné než si na první dobrou představíte.

Pod pojmem ekologické čištění odpadů si většina představí nejrůznější směsi octa, jedlé sody a tak podobně. A do jisté míry tyto domácí rady opravdu fungují. Pokud je potrubí ale silně zanešené, nebo se v něm nachází dokonce cizí předmět, tak nám věci ze spižírny prostě nepomohou. Existují však další ekologické metody, které jsou naopak 100 % účinné.

Odpovědí na tuto otázku je strojní nebo tlakové čištění. Pro domovní odpady a potrubí menších průměrů se ve většině případů používá strojní čištění za pomoci motorové frézy. Tu si můžete představit jako takové modernější a silnější instalatérské pero. Pružina, která je namotaná bubnu, se postupně zasouvá do odpadu. Za pomoci rotačního pohybu a nejrůznějších hlavic pročišťuje potrubí v celé délce. Operátor může pohyb měnit, včetně jednotlivých nástavců pro různé typy ucpávek. Frézy jsou vybavené různě velkými spirálami a dalším nářadím pro dokonalé čištění. Za pomoci frézy je také možné celý předmět z potrubí vytáhnout. Například spláchnutý hadr nebo kapesník, který se na ni namotá. Frézy dokáží čistit potrubí i na vzdálenost více 10 metrů. Díky tomu se dostanou hluboko do potrubního systému, a i když je odpad uspaný takzvaně ve zdi, nemusí dojít k sekání a výměně kusu potrubí.

Druhou velmi účinnou metodou je již zmiňované tlakové čištění odpadů, nebo spíše čištění tlakovou vodou. Tento způsob se využívá spíše pro odpady větších průměrů a kanalizace. Vůz s tlakovou nástavbou vhání pomocí trysky do kanalizace silný proud vody. Ten je vytvářen za pomoci vysokotlakého čerpadla. Tryska je vedena na ohebné vysokotlaké hadici a postupně se vsouvá do potrubí nebo stoky. Tryska může mít nejrůznější nástavce nebo dokonce frézy, pokaždé pro nejvhodnější způsob čištění. Existují i vozy se speciální recyklační nástavbou. Doba čištění je totiž silně limitována objemem vody v nádrži. Pokud není, kde v místě čištění vodu doplňovat, je nutné pro ni kyvadlově jezdit. To vše odpadá u vozu s recyklační nástavbou. Ten použitou vodu zpětně nasává, přečistí a pošle zpět do nádrže.

Profesionální čištění odpadů je tak prakticky také ekologické. Odpadní vody nejsou ještě více zatěžovány nejrůznějšími chemikáliemi. To je mimo jiné důležité i pro správné fungování městských čističek odpadních vod.

PR články