udalosti

Výběr sedačky – na co se zaměřit

Při výběru sedačky pro váš domov je důležitých několik...

Kdy je čas vyvložkovat komín?

Ať už vlastníme chalupu, chatu nebo rodinný dům, komín...

aVýznam geometrického plánu při změnách v katastru nemovitostí

Geometrický plán je nezbytným prvkem při jakékoli změně, která...

Už nemusíte mít při čištění okapů hlavu v oblacích!

Rozhodně je někdy vyloženě fajn jen tak si myšlenkami...

Péče o trávník začíná již na jaře

Kolem svého domu nebo chaty má většina z nás...

aVýznam geometrického plánu při změnách v katastru nemovitostí

Geometrický plán je nezbytným prvkem při jakékoli změně, která se týká nemovitostí a jejich zápisu do katastru nemovitostí. Bez něj nelze provést zápisy vlastnických práv, či jakékoliv jiné změny, které mají vliv na nemovitosti nebo jejich hranice. Tento technický podklad je nezbytný při několika různých situacích, při nichž dochází ke změnám v katastru nemovitostí.

Jednou z nejběžnějších situací vyžadujících geometrický plán je rekonstrukce nebo rozšíření stávající stavby. Jakmile změníme obvod nebo tvar domu, původní plány zanesené v katastru nemovitostí již neodpovídají skutečnému stavu. Proto je nezbytné poptat geodetické práce Praha nebo kdekoli po republice a nechat vyhotovit nový geometrický plán, který zaznamenává nové rozměry a hranice nemovitosti. Toto pravidlo platí také pro přístavby, které rozšiřují původní objekt. Změna hranic pozemku je dalším příkladem, který vyžaduje geometrický plán. Když se sousedé dohodnou na novém zaměření pozemku kvůli jeho přesunutí nebo změně hranic, může vést k novým zápisům v katastru nemovitostí. Změnu hranic můžeme řešit z mnoha důvodů, včetně potřeby přizpůsobení parcel podle potřeb vlastníků.

I rozdělení jednoho pozemku na více parcel je častým scénářem při dědictví nebo při potřebě převedení části pozemku na jiného vlastníka. Tento proces také vyžaduje geodetické práce a nový geometrický plán, který bude zohledňovat nové hranice a vlastnictví. Věcná břemena, jako je právo přístupu souseda přes náš pozemek nebo existence inženýrských sítí na našem území, jsou dalším důvodem pro vyhotovení geometrického plánu. Ten zaznamenává věcná břemena a je součástí procesu zápisu těchto práv do katastru nemovitostí.

Geometrický plán je tak klíčovým dokumentem, který zajišťuje přesnost a aktuálnost zápisů v katastru nemovitostí při jakýchkoli změnách, které se týkají nemovitostí. Bez něj není možné provést úspěšný zápis změn v katastru, což zdůrazňuje jeho význam pro vlastníky nemovitostí a všechny zúčastněné strany.

PR články