udalosti

Ekologické čištění odpadů

Ucpal se vám odpad, zvon nepomáhá a vy nechcete...

Originální a kvalitní zahradní nábytek nemusí stát majlant

Také jste se setkali s názorem, že nábytek, stejně jako...

Využijte kvalitní sádrokartonářské práce, a to u novostaveb i rekonstrukcí

Již mnoho let se těší oblibě sádrokarton a z něj...

Kouzlo a pohodlí ratanového nábytku

Se svou přírodní elegancí získává nábytek z ratanu stále větší...

Základní kámen pro bezpečnost domova je pojištění

Ochrana našeho domova před nepředvídatelnými událostmi je klíčovým faktorem...

Péče o trávník začíná již na jaře

Kolem svého domu nebo chaty má většina z nás trávník, který je příjemný pro oko. V létě ochlazuje okolní prostředí a také nás láká k odpočinku. Aby byl krásný a bohatý, musíme se o něj dobře starat a začít bychom měli už na jaře.

Nejlepší čas pro prvotní péči o trávník je krátce po teplých jarních deštích, když vrchní vrstva půdy vyschne. Pokud bychom se snažili upravovat trávník dříve, mohli bychom ho naopak poškodit. Nejprve ho ale musíme po zimě uklidit, tedy zbavit ho napadaného listí, staré trávy a případně i různých větví. Ve vlhčím prostředí a v místech, kde je málo sluníčka, se dobře daří mechu, který ale ve svém trávníku nechceme, protože trávu dusí a časem ji úplně vytlačí. Pokud je to potřeba, použijeme přípravky na bázi vápníku, abychom mechu zamezili v růstu a na našem trávníku rostla skutečně pouze tráva.

Dalším krokem je provzdušnění, které můžeme udělat buď hráběmi nebo využít provzdušňovač či vertikutátor, který nám ušetří práci. Zjednodušeně řečeno, je potřeba drny trávníku lehce rozřezat, aby se do nich dostal vzduch a vytvořilo se tak i místo pro růst nových rostlinek trávy. Jakmile máme trávník čistý a provzdušněný, můžeme travním osivem dosít holá místa, pokud nějaká objevíme, či si přejeme trávník více zahustit. K zelenému a bohatému trávníku nám pomohou také hnojiva, která jsou důležitá pro stimulaci růstu a zdravý vývoj trávy. Používat bychom ho měli, jakmile denní teploty stoupnou alespoň na 12 stupňů. Pro jarní období zvolíme hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je jakýmsi impulsem pro rostliny, aby zrychlily svůj růst.

Jestliže je jaro suché, musíme trávník pravidelně zalévat, aby rostlinky měly dostatek vláhy. Sekání pak záleží především na našich zvycích a požadavcích. Je ale dobré mít na mysli, že čím kratší tráva, tím rychleji vysychá a může dojít i k jejímu spálení slunečními paprsky.

PR články